Kültür Sanat Haber Girişi : 10 Temmuz 2013 12:41

Yakutiye'den skandal ramazan etkinliği

Yakutiye Belediyesi, bu yılki Ramazan etkinliklerine büyük bir skandalla start verdi.
Yakutiye Belediyesi, bu yılki Ramazan etkinliklerine büyük bir skandalla start verdi. Etkinliklerin açılış gecesinde Rus kızlarının yılan dansı yapması güne damgasını vurdu. SP İl Başkanı Faik Çalık, olaya sert tepki göstererek, "ua ve semazen gösterisiyle başlayıp, daha sonra mini etekli Rus kızlarının yılanlı dans gösterisini sadece Ramazan ayına değil hiçbir şekilde Erzurum'a yakışmaz" dedi.

Yakutiye Belediyesi, son iki yıl olduğu gibi bu yıl da Yakutiye Meydanı'ndan ramazan etkinliklerini organize etti. Özel bir şirkete verilen etkinliklerde kimlerin sahne alacağını ve nasıl bir organizasyon yapılacağını denetlemeyen ve sorgulamayan Yakutiye Belediyesi, büyük bir skandalın altına imzasını attı. Etkinliklerinin açılış gecesi Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sonrasında da semazenler Ramazanın ruhuna uygun olarak sahne aldı. 
Semazenlerin gösterisinin ardından skandala neden olan etkinlik için Rus kızları sahneye çıktı. İzleyenlerin şaşkın bakışları arasında sahneye çıkan Rus kızları, yılanlı gösteri yaptı. Ramazan gecesi için hiç de uygun olmayan kıyafetleriyle Rus kızlarının sahneye çıkarılması ve Türk gelenekleriyle ilgisi olmayan yılanlı gösteri yapmaları tepkilere neden oldu.     

NAMAZ SIRASINDA KONSER VERİLMESİ DE TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Geçtiğimiz yıllarda teravih namazı sırasında şarkılı-türkülü eğlence yaptırmakla eleştirilen Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut'ın başı bu kez Rus sirk ekibinin kızları yüzünden derde girdi. Başkan Korkut'a en sert tepkiyi Saadet Partisi Erzurum İl Başkanı Faik Çalık verdi. Ramazan etkinlikleri adı altında yılanlı dans gösterisi yapılmasına tepki gösteren Çalık, yazılı bir açıklama yaparak, eleştirilerini dile getirdi. 
Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığına dikkat çeken Çalık, Ramazan ayının en güzel şekilde yaşanması gerektiğini söyledi. Manevi atmosferin en yoğun olduğu ayda tüm Müslümanların Ramazan ayının feyzinden nasiplenmesi gerektiğini vurgulayan Çalık, "Kent meydanlarında yapılan gösteriler idarecilerimizin geçen seneden ders çıkarmadığını göstermiştir. Bazı belediyelerin Ramazan ayını eğlence, karnaval, festival ayına çevirmelerini milletimizin uygun bulmadığını belirtmek istiyorum. Dün gece başlayan Yakutiye Belediyesi Ramazan etkinliklerinin dua ve semazen gösterisiyle başlayıp, daha sonra mini etekli Rus kızlarının yılanlı dans gösterisini sadece Ramazan ayına değil hiçbir şekilde Erzurum'a yakışmaz. Rus kızlarıyla yapılan dans gösterileri ramazan ayı etkinliği değil, olsa olsa karnaval etkinliği olduğunu belirtmek istiyorum" diye konuştu.
Orkun Çizmeli'nin haberi...
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.