Gündem Haber Girişi : 26 Temmuz 2023 12:56

Erzurum'da son 24 saatte neler oldu...

Erzurum'da son 24 saatte neler oldu...
Erzurum'da son 24 saatte meydana gelen olayları siz okuyucularımız için derledik...

EKSİ25HABER / ERZURUM - Erzurum'da son 24 saatte meydana gelen olayları siz okuyucularımız için derledik...

 

Erzurum polisi aranan 3 şahsi yakaladı

 

Erzurum Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri çeşitli suçlardan aranan 3 şahsı yakaladı. Şahıslardan birinin 43 ayrı suçtan kaydı bulunurken diğerlerinin 7 ve 13 ayrı suç kaydı olduğu belirtildi.
Konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi, “Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliği görevlilerince, gece vakti silahla yağma suçundan 21 yıl 5 ay 20 gün kesinleşmiş hapis cezası bulunan ayrıca otodan hırsızlık, evden hırsızlık, açıktan hırsızlık, işyerinden ve kurumdan hırsızlık, mala zarar verme, TCK 191 kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak, TCK 188 uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, kasten yaralama, tehdit, hakaret, yağma (gasp) suçları olmak üzere toplam 43 ayrı suç kaydı bulunan Ramazan Ş. isimli şahıs yapılan çalışma neticesinde Şükrü Paşa Mahallesi Şıh Köyü Caddesi Şükrü Paşa Cami önünde yakalanmıştır.
Bir yabancıyı ülkeye sokmak veya ülkede kalmasına imkân sağlamak suçundan 6 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan ayrıca 6136 SKM ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanun kapsamında işlenen suçlar, kumar oynanması için yer ve imkân sağlamak, tehdit, kasten yaralama suçları olmak üzere toplam 7 ayrı suç kaydı bulunan Ahmet Y. isimli şahıs yapılan çalışma neticesinde Abdurrahman Gazi Mahallesi E80 karayolu üzerinde bulanan Emek Taksi durağı önünde yakalanmıştır.
Bina içinde muhafaza altına alınan eşya hakkında hırsızlık suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası bulunan ayrıca açıktan hırsızlık, iş yerinden ve kurumdan hırsızlık, kasten yaralama, yangın, mala zarar verme, TCK 191 kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde satın almak suçları olmak üzere toplam 13 ayrı suç kaydı bulunan Gökhan K. isimli şahıs yapılan çalışma neticesinde Lalapaşa Mahallesi Merkezi Yönetim Caddesi üzerinde yakalanmış ve şahıslar adli işlemlerin akabinde Erzurum E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir.”

 

Erzurum’da 5 bin 388 göçmen var

 

TÜİK 2022 Uluslararası Göç İstatistikleri rakamlarını açıklandı. Erzurum 2022 yılında aldığı göç ile ülke sıralamasında 47. sırada yer aldı.
Erzurum göçte 47’inci sırada
Ülkemizde uzun bir süredir tartışma konusu olmaya devam eden göç ve göçmen konusu TÜİK’in açıklandığı istatistik bilgileriyle bir kez daha gündeme geldi. Buna göre 2022 yılında yurt dışından Türkiye'ye 494 bin 52 kişi göç etti, Türkiye'den yurt dışına ise 466 bin 914 kişi göç etti. Uluslararası Göç İstatistikleri incelendiğinde Erzurum’a bin 383 kişi göç yoluyla geldi. Bunlardan 902’sinin erkek ve 481’nin kadın olduğu görüldü. Erzurum’a göç edenlerin 389’ü Türk vatandaşı, 994’ü ise yabancı uyruklu oldu. Erzurum aldığı göç ile 81 il içinde 47’inci sırada yer aldı. 2021 yılında ise Erzurum’a göç edenlerin sayısı bin 444 kişi olmuştu.
Erzurum’da göçenlerin sayısı arttı
Erzurum’dan göç edenlerle ilgili istatistiklere bakıldığında ise; gidenlerin sayısı bin 333 olurken, bunların 893’ü erkek ve 440’ü kadın oldu. Erzurum göç veren iller sıralamasında ise 48.sırada yer aldı. 2021 yılında Erzurum’dan göç edenlerin sayısı bin 50 olarak kayıtlara geçti. Göç edenlerin 729 Türk vatandaşı, 604’ü yabancı uyruklu oldu. 744 bin 366 nüfuslu Erzurum’da 5 bin 388 yabancı uyruklu vatandaşın kayıtlı olduğu ifade edilirken 81 il içinde bu rakamla 44. sırada bulundu.

 

Tırın çadırı açıldı, cam kırıkları yola saçıldı
 

Erzurum-Ağrı yolu üzerinde seyir eden ve cam yüklü olduğu öğrenilen bir tırın çadırı açılınca, camlar yola düştü, ortaya ilginç görüntüler çıktı.
Erzurum’un Horasan ilçesi yönünden Ağrı’nın Eleşkirt ilçesi yönüne hareket eden bir tırın üzerindeki çadır örtü açılınca camı yükü yola savrulmaya başladı. Yol bir anda kırık cam parçaları ile kaplandı. Olayı fark eden vatandaşlar yolu trafiğe kapattılar ve yetkililere haber verdiler. Bir vatandaş o anları cep telefonuna kaydetti. Görüntülerde sürücülerin ve vatandaşların çevrede buldukları ot parçaları ile yolu cam kırıkları temizlemeye çalıştıkları görüldü. Yol daha sonra kontrollü olarak trafiğe açıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.