Gündem Haber Girişi : 16 Ekim 2023 01:45

Bölgenin en kapsamlı zemin Laboratuarı Erzurum'da kuruldu...

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden uzman isimlerin bir araya gelerek Teknokent bünyesinde kurduğu Geta-Tekno Zemin Laboratuarı hizmete açıldı.

LEVENT AKPINAR'IN HABERİ

 

EKSİ25HABER / ERZURUM - Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Geoteknik Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şahin Zaimoğlu ve Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Hamit Çakıcı'nın ATA-Teknokent bünyesinde açmış oldukları Geta-Tekno Zemin Mekaniği Laboratuarı hizmete açıldı. 

 

 

Sadece Erzurum'un değil, bölgenin de en kapsamlı zemin laboratuarı olan Geta-Tekno,deprem çalışmalarının uluslararası standartlarda yapılabilmesi için büyük önem taşıyor. Erzurum'un yanı sıra Ağrı, Bayburt, Erzincan, Bingöl,Kars ve Ardahan gibi illerede hizmet verecek olan laboratuarda deney ve analiz sistemleri, ilgili yazılımlarda değerlendirilerek rapor halinde sunuluyor. 

 

 

Yaklaşık 2 milyon harcanarak kurulan laboratuarla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Zaimoğlu, deprem riskinin zeminden başladığını ve bu laboratuarda zemin ölçümlerini yaparak binaların yıkılma riskini en aza indirmek için çalıştıklarını söyledi.

 

 

Zaimoğlu, '' Son yaşanan maraş depreminden sonra zeminin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla zemin ortamından alınan numunelerin uygun şartlarda alınması ve en kısa sürede zemin mekaniği laboratuvarına ulaştırılması gerekiyor.

 

 

Bu durum veri ve geoteknik raporları ile yapı projeleri için hayati öneme sahip. Bizde bu bilinçle alanında uzman isimlerle Erzurum'a ve bölgeye hizmet sunan Geta-Tekno'yu hizmete açtık. Teknolojinin son imkanları kullanılarak üretilen aletlerle artık çok kısa sürede zeminle ilgili ölçümleri yapabiliyoruz''dedi. 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.